Astendoza Niemożność rozpoznawania obiektów z dotykiem

Czy można żyć bez poczucia dotyku? Większość z nas daje możliwość widzenia, słuchania i dotyku. Są jednak ludzie, którzy mają trudności z wykorzystaniem swoich zmysłów w sposób, w jaki zwykle to robimy. W przypadku Pacjenci z astendozą poczucie dotyku staje się mylące i niezbyt przydatne.

Podobnie jak w przypadku reszty agnozji, zdolność mózgu do integracji informacji sensorycznych jest zmieniana. Następnie, w tym artykule, zobaczymy, jak działa osoba cierpiąca na ten warunek i jakie są przyczyny.

Treść

Przełącznik
  • Co to jest astendoza i jakie są jej objawy?
  • Powoduje
  • Jak wykrywane jest tedyzowanie?
  • Leczenie
    • Bibliografia

Co to jest astendoza i jakie są jej objawy?

Kiedy mówimy o agnozie, odnosimy się do grupy zmian neurologicznych, które wpływają na integrację informacji sensorycznych. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest prosopagnozja lub niemożność rozpoznania twarzy. Ktoś, kto cierpi na tę zmianę, jest w stanie odróżnić oczy, usta, brwi, nos itp. Jednak twój mózg ma problemy z integracją twarzy jako całości i rozpoznawanie tego, kim jest.

W przypadku astendozy trudność znajduje się w sensie dotyku. Osoba, która na to cierpi Nie możesz normalnie przetwarzać informacji o dotyku. Dlatego miałbym problem z rozpoznaniem obiektów z ich dotykaniem. Ważne jest, aby podkreślić, że zmiana ogranicza się tylko do poczucia dotyku. Więc, Pacjent mógł rozpoznać obiekt, gdyby go zobaczy, ale gdyby polegał tylko na swoim dotyku, nie byłby w stanie tego zrobić.

Wyobraź sobie, że masz bandaż na oczach i połóż widelc na dłoni. Prawdopodobnie możesz wiedzieć, jaki jest metal, powiedz szaszłyki i poczuć, jak masz kształt. Ale pacjenci żyjący z tą zmianą rozróżnialiby tylko pierwiastki, bez możliwości zintegrowania formy. Na przykład mogliby powiedzieć: „To metal, ma szaszłyki, jest wydłużone, ma uchwyt”. Mimo to nie mogli dojść do wniosku, że jest to widelec.

Więc mamy do czynienia niepowodzenie w integracji informacji sensorycznych pochodzących z dotyku. Narząd skóry wysyła sygnały nerwowe, ale mózg ma trudności z przetwarzaniem i ma sens.

Powoduje

Astere -rozpoznanie jest powiązane z różnymi zmianami, urazami i chorobami, które bezpośrednio wpływają na mózg. W artykule Unnithana i Emmady (2020) wskazują na to Zmiana jest związana z obrażeniami w przeciwnym regionie płata ciemieniowego. Wyjaśniają, że małe centralne zmiany postów mogą spowodować tę niezdolność.

Po tej linii Llub bardziej powszechne jest to, że trudność występuje z jedną z rąk. Zdarzają się jednak przypadki, w których problem objawia się dwustronnie. Obrazy te występują, gdy na lewej półkuli występuje dominacja, a w lewym regionie środkowym występuje uraz.

Urazy związane z wypadkami, takie jak złamania czaszki, które wpływają na płat ciemienny, mogą również wytwarzać stan. Inne częste przyczyny to uderzenia, nowotwory złośliwe i choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer. Z drugiej strony wady tętniczo -żylne mogą powodować astendozę w niektórych przypadkach.

Mapa mózgu 3D: nigdy nie widziana

Jak wykrywane jest tedyzowanie?

Zasadniczo choroba występuje po doświadczeniu urazu organicznego, uszkodzenia lub zaburzenia, które wpływają na mózg. Zatem, Lekarze zwykle ostrzegają go po stabilizacji pacjenta i wykonaniu kontroli fizycznych. W takiej sytuacji można wykonać prosty test, w którym osoba jest proszona o identyfikację obiektów za pomocą tylko dotyku. Jesteś proszony o zamknięcie oczu i umieszczenie różnych rzeczy w dłoni, takich jak długopis, klucze, grzebienia itp.

Ponadto specjalista może poprosić o realizację innych specjalnych egzaminów w celu zidentyfikowania zmiany sprawnej. W większości przypadków wykonywane są skomputeryzowane tomografie i funkcjonalne rezonanse magnetyczne. Celem tych ocen jest ustalenie, gdzie się znajduje uszkodzenie mózgu lub czy występują guzy.

Szczególnie Rozpoznanie tej zmiany odbywa się tylko wtedy, gdy nie ma poważnego zespołu somatosensorycznego. To znaczy, gdy nie ma innego problemu, który ogólnie wpływa na narządy sensoryczne i percepcję.

Leczenie

Do daty, Nie ma konkretnego leczenia To całkowicie leczy objawy astendozy. Po zdiagnozowaniu tej patologii przyczyna jest najpierw zidentyfikowana, a następnie wybrana jest interwencja, aby się z nią zająć.

Na przykład w przypadku uderzeń leczenie może obejmować tromboliza, trombektomię i leki przeciwzakrzepowe. Teraz, jeśli są to guzy, do wydobycia, chemioterapia lub radioterapia jest potrzebna operacja.

Przydatna może być również terapia rehabilitacyjna poznawcza W przypadkach, w których znajdują się guzy, wycieki, urazy mózgu i demencja. Również szkolenie sensoryczne jest alternatywą, która wykazuje znaczną poprawę w badaniach klinicznych.

Podsumowując, należy również wziąć pod uwagę nasilenie sprawy. Gdy występują niewielkie obrażenia, wyżej wymienione leczenie mogą powodować znaczną poprawę i zmniejszyć objawy prawie, aż je znikną. Jeśli jednak są to poważne obrażenia, chociaż może wystąpić poprawa funkcjonalna, jest mało prawdopodobne, aby zostanie całkowicie wyleczone.

Steregnozowanie: rozpoznaj obiekty z dotykiem

Bibliografia

  • Unnithan, a. K. DO., & Emmady, p. D. (2020).